Hľadanie interaktívnej technológie pre vaše učebne alebo zasadačky môže byť náročné. Kladiete si otázky – Je toto riešenie pre nás vhodné? Bude jednoduché pre študentov, učiteľov, či kolegov? Ako nájsť riešenie, ktoré bude vyhovovať nastavenému rozpočtu?
Pozrime sa na faktory, ktoré by ste mali zohľadniť pri výbere interaktívnej obrazovky.

Technológia ( LED vs. LCD )

Všetky LED obrazovky sú LCD obrazovky. Ale nie všetky LCD obrazovky sú LED. Tak ako všetky sovy sú vtáky, tak nie všetky vtáky sú sovami. Oba typy displejov používajú tekuté kryštály na pomoc pri vytváraní obrazu. Rozdiel je však v podsvietení. Kým štandardná LCD obrazovka využíva fluorescenčné podsvietenie, LED-ková využíva na podsvietenie svetelné diódy, ktoré poskytujú podstatne vyššiu kvalitu obrazu.

Prečo práve toto riešenie?

Mnohé školy si pred kúpou kladú prirodzenú otázku – Koľko ma to bude stáť a akú značku mám kúpiť? Skúste si však otázku otočiť – chcem pomôcť učiteľom s výučbou alebo chcem, aby žiaci dosahovali lepšie výsledky a učivo im bolo odprezentované pútavejšie.

Čo sa bude na interaktívnej obrazovke robiť?

Ak plánujete púšťať najmä video, úplne si vystačíte aj s interaktívnou tabuľou alebo obyčajnou obrazovkou. Ak je však vaším cieľom výučba, napr. cez internetové stránky, kde je veľa textu a grafických prvkov, interaktívna obrazovka napojená na učiteľa je pre vás možné riešenie. Ak je cieľom, aby jeden alebo viacerí študenti spolupracovali s výučbovým obsahom na displeji, potom je vašou najlepšou voľbou veľká obrazovka – spojená s veľmi flexibilnou dotykovou interaktivitou.

Veľkosť

Na veľkosti displeja skutočne záleží. Žiaci a študenti v zadných radoch musia mať plnohodnotné informácie, ktoré sa na obrazovke zobrazujú – a to aj pod rôznymi uhlami. Množstvo svetla v miestnosti taktiež ovplyvňuje, akú uhlopriečku zvoliť. Aj rozlíšenie displeja je podstatné – odporúčame aspoň WXGA, samozrejme vyššie rozlíšenie je podstatne lepšie. Odporúčame rozlíšenie 4K, keďže ide o dlhodobejšiu investíciu a technológie sa stále vyvíjajú. Vďaka väčšej uhlopriečke môžete využiť naplno štedrého priestoru na obrazovke a tým zefektívniť výučbu, alebo poradu.

Aké sú najbežnejšie veľkosti obrazoviek? Všetko záleží od veľkosti triedy. Ak je obrazovka určená pre materské školy, zväčša postačí veľkosť 65“, pretože deti si zvyčajne presunú stoličky alebo sedia na zemi a aj pre ich orientáciu na obrazovke je veľkosť postačujúca. Vo väčšine prípadov sa zobrazuje len grafika bez textu a prvky sú ľahšie čitateľné.
Základné a stredné školy väčšinou potrebujú obrazovky s 75“ a 86“ uhlopriečkou.
Vďaka tomu je množstvo textu alebo schémy lepšie čitateľné aj z posledných lavíc. 86“ uhlopriečky sú určené skôr do väčších učební.

Zapojenie žiakov a učiteľov

Plánujete pri výučbe zapájať študentov alebo len potrebujete odprezentovať tému? Častokrát sa stáva, že škola alebo firma disponuje vysokokvalitným technickým vybavením, no ani zďaleka nevyužívajú všetky jeho funkcie. Interaktívna obrazovka ponúka neobmedzené možnosti zatraktívniť hodinu, alebo meeting. Je však potrebné, aby každý, kto chce túto modernú technológiu vo vzdelávaní aplikovať vedel, ako ju plnohodnotne využiť.

Je dôležité, aby menu a ovládanie bolo v slovenskom jazyku, lebo nie každý vie dobre po anglicky a v prípade nutnosti nastavenia obrazovky je potrebná rýchlosť a efektivita.

Ikony by mali byť jednoduché a názorné, aby nedochádzalo k strate času. Ovládanie gestami je pri interaktívnej obrazovke kľúčové. Zariadenie by malo bez problémov zvládnuť napr. otáčanie, zmenu veľkosti, posúvanie, či mazanie zovretou päsťou – skrátka intuitívne ovládanie ako cez mobil.

Súčasťou dotykovej obrazovky bývajú aj interaktívne perá. Tie sú podstatné pre žiakov nižších ročníkov ZŠ. Vďaka nemu nepíšu na obrazovku prstom, ale tenším  perom a tak si nacvičujú jemnú motoriku.

Opäť – nie je pero ako pero. Niektoré sú dosť hrubé a pre žiačika prvého stupňa ťažké na písanie. Tenké pero, čo najviac podobné tomu, ktorým píše na papier, je základom kvalitnej výučby prváčikov a druhákov.

Softvér a aplikácie

Využívate vo firme alebo v rámci vyučovania špecifický softvér alebo aplikáciu? Pred kúpou interaktívnej obrazovky je dobré zistiť, či budete môcť plnohodnotne využívať všetky výhody aplikácie, či softvéru.

Pomer cena/kvalita

Na Slovensku zaznamenávame veľký rozmach interaktívnych obrazoviek. Na trhu je množstvo značiek,  ale rozdielnej kvality. Lacné riešenie nie je dobrou cestou, pretože sa výrazne znižuje kvalita výučby a funkcie interaktívnej obrazovky časom ostanú nevyužité.

Pri výbere si všímajte rám, ktorý by mal byť pevný. Niektoré lacnejšie modely sa v rohoch prehýbajú. Samozrejmosťou je tvrdené sklo, ktoré bráni poškodeniu panela. Detské oči sa vyvíjajú a sú citlivé na žiarenie z obrazovky, preto kvalitné riešenie bezpodmienečne musí obsahovať funkciu ochrany zraku.

Vyžadujte od svojej interaktívnej obrazovky, aby mala konektory na pripojenie z prednej strany, vďaka čomu sa vyhnete prácnemu zasúvaniu napr. USB kľúčov s učivom do zadnej alebo bočnej časti obrazovky.

Veľmi dôležitý je jas obrazovky a samozrejme výdrž panelu. Bežné obrazovky majú životnosť 10 000 – 20 000 hodín. Nami ponúkané riešenie má výdrž až 30 000 hodín používania, čo vám v konečnom dôsledku šetrí peniaze.

Do úvahy môžete zobrať aj mobilitu obrazovky – či ju budete dvíhať vy alebo sa spoľahnete na zdvíhací mechanizmus alebo bude obrazovka na mobilnom stojane, pre prípad, že by ste ju potrebovali preniesť do druhej učebne.

Zostaňme v spojení